Rekordlys i Skesta hage

Juli månads nattlys har de senaste åren varit föremål för en del oro inför genomförandet på grund av vädrets makter, vilka inte alltid har varit på vår sida. En nattlys fick även flyttas just på grund av dåligt väder, men alla har genomförts och i allmänhet med goda resultat.

Årets julinattlys gav ingen som helst oro inför genomförandet, utan tvärtom var alla väderprognoser överens om att det skulle bli perfekta förhållanden, d.v.s. varmt, mulet och vindstilla.

Det visade sig vara helt korrekta prognoser, och vilket nattlys vi fick!

22:30 samlades totalt tio deltagare vid gamla grillplatsen i Skesta hage för att tillsammans titta på, och artbestämma, de ryggradslösa djur som behagade besöka de sju olika stationerna som vi dukat fram.

Bandat silvergräsmott Foto: Roffe Andersson

Först ut var dock ett par vattenfladdermöss som födosökte i huvudhöjd runt dukarna, vilket vi brukar ha vid de nattlys vi har genomfört på just denna plats. Glädjande att de finns kvar i naturreservatet.

Relativt omgående blev det full fart vid dukarna och det var svårt att hinna med att ta rast och fika, då det var mycket olika arter som kom inflygande under hela natten.

Gulbrämad dykare Foto: Roffe Andersson

Tistelgulvecklare Foto:Roffe Andersson

 

 

 

 

 

 

 

Totalt har det rapporterats hela 201 arter på Artportalen vilket är ett präktigt rekord, det kan jämföras med 2025 års nattlys i Skesta hage som då var det bästa och där 144 arter observerades. Av dessa 201 arter var 50 arter ej tidigare observerade vid våra nattlys och flera av dessa är nya för både naturreservatet och Vallentuna kommun.

Noterbart är att det stora flertalet av dessa nya arter tillhör den grupp som vi i allmänt tal kallar mikro (småfjärilar), och som det i Sverige finns ca 1750 arter av.

Exempel på nya arter var myntesäckmal (Coleophora albitarsella), ekplantsguldmal (Phyllonorycter lautellus), fettistelfrövecklare (Eucosma obumbratana) samt sälghängemal (Argyresthia pygmaeella). Några av deltagarna hade också turen att observera en strätteplattmal (Agonopterix angelicella), även den ny art för kommunen.

Mindre fläckmätare Foto: Roffe Andersson

Fyra arter som observerades under natten återfinns på rödlistan. Förutom de två timjansfjädermott som vi har fina bestånd av i hagen så hittades ett exemplar av vardera av svartbrun klaffmätare (Philereme transversata) och det vackra jungfrulinsmotet (Phytometra viridaria).

Piltandvinge Foto: Roffe Andersson

Alla aktiviteter har ju tyvärr ett slut, och så även detta rekordlys. Vid 02:45 började vi så smått plocka ned utrustningen och lämnade hagen runt 03:30.

Ett mycket stort tack till alla deltagare i allmänhet och till Niclas Eklund i synnerhet för ett mycket gott resultat. Augusti månads nattlys är inte långt borta (1 augusti) och planeras att genomföras i Olhamraskogen. Motsvarande nattlys 2025 gav många nya arter, och vi hoppas på samma resultat även i år. Missa inte detta!!