Augustinatt i Olhamraskogen

Angarngruppens nattlys i augusti genomfördes den första augusti i Olhamraskogen. Syftet att genomföra ett nattlys i skogsmiljö är att bredda chansen att observera mer skogsbundna arter än vad vi brukar observera på de andra lokalerna som vi använder under året.

Inbuktad videhöstvecklare – Foto: Roffe Andersson

Således var vi två personer som startade vid halvniotiden för att sätta upp olika stationer i Olhamraskogen där stigen mot Angarnssjöängen möter kraftledningen. Strax efter anslöt en tredje deltagare och allt som allt, efter den officiella starten halv tio, blev vi totalt åtta personer som tillsammans genomförde nattlyset.

Det är en viss utmaning att i mörkret orientera sig i skogen, så viss försiktighet fick iakttas för att undvika att skada sig när vi förflyttade oss mellan de olika stationerna. Pannlampa alternativt ficklampa som hjälpmedel är ett måste under natten, både för att orientera sig och för att tydligare kunna se alla nattfjärilar när de sitter på de olika dukarna.

Vädret denna natt var hyfsat bra, till en början relativt varmt men sedan något svalare, vindstilla och den delvisa fullmånen doldes effektivt av träden. Så när väl mörkret lagt sig började det flyga bra vid alla stationer.

Blåbärsparkmätare – Foto: Roffe Andersson

Barrskogsnunna – Foto: Roffe Andersson

 

 

Skogen och mycket blåbärsris gjorde att de två vanligaste arterna denna natt var barrskogsnunna (Lymantria monacha) och blåbärsparkmätare (Eulithis populata).

Hela 18 barrskogsnunnor hade den goda smaken att sitta på en och samma duk samtidigt.

En annan grupp fjärilar med hög närvaro var de olika lavspinnarna. Hela fem arter noterades och nattens vanligaste av dem var den mattgula lavspinnaren (Eilema depressa). Vi hade lyckan att även få se ett exemplar av kungslavspinnare (Lithosia quadra).

Mattgul lavspinnare – Foto: Roffe Andersson

Nattens resultat blev totalt 119 arter rapporterade på Artportalen. Av dessa var 20 arter nya för naturreservatet och några av dem även nya för Vallentuna kommun. Av de sistnämnda kan nämnas smällglimsmal (Caryocolum vicinellum), lingonhakvecklare (Rhopobota ustomaculana) och gökärtsguldmal (Phyllonorycter nigrescentellus).

Rosenvinge – Foto: Roffe Andersson

Vid tvåsnåret började det bli lite kallare och därmed sämre flygaktivitet varför vi tog beslutet att plocka ned utrustningen och avsluta för natten. Ännu en lyckat nattlys med bra resultat kunde därmed läggas till handlingarna.

Nästa nattlys är planerat till den femte september och då vid Örsta/Tältholmen. Välkommen att delta.